Partajarea averii

28 ноября 2023 2

Buna ziua. In cadrul unui proces de judecata, se partajeaza un apartament si o incapere nelocativa. Reclamatul cere incaperea nelocativa si bani, dat fiind faptul ca in grija paratei a ramas copilul minor, desi reclamatul este de acord si cu varianta sa-i fie atribuite toate bunurile, in schimbul unei sulte. Parata, insa, nu este de acord cu niciuna din solutii. Pozitia ei este: ”Ia-ti o camera si traieste. N-ai sa vezi nimic.”. In aceste circumstante, poate instanta sa partajeze bunurile mentionate in natura, daca reclamatul nu este de acord?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Codul civil prevede:
Articolul 561. Modul de partaj al bunului proprietate comună pe cote-părţi

(1) Partajul bunului proprietate comună pe cote-părţi se face în natură, proporţional cotei-părţi a fiecărui coproprietar.

(2) Bunurile care compun o unitate economică, un set sau o altă universalitate a cărei separare îi va reduce valoarea nu vor... mai detaliat fi partajate în natură dacă cel puțin unul dintre coproprietari se opune unui asemenea mod de partaj.

(3) Dacă bunul proprietate comună pe cote-părţi este indivizibil ori nu este comod partajabil în natură, partajul se face prin:

a) atribuirea întregului bun, în schimbul unei sulte, în favoarea unui coproprietar sau în favoarea mai multor coproprietari, la cererea lor comună. În cazul mai multor cereri de atribuire care se contrazic reciproc, instanța de judecată aplică dispozițiile art. 562;

b) vînzarea bunului în modul stabilit de coproprietari ori, în caz de neînţelegere, la licitaţie şi distribuirea preţului către coproprietari proporţional cotei-părţi a fiecăruia dintre ei, dacă niciunul dintre coproprietari nu a cerut atribuirea întregului bun sau dacă această cerere nu poate fi satisfăcută.

(4) În cazul în care unui dintre coproprietari îi este atribuită o parte reală (lot de atribuire) mai mare decît cota sa parte, celorlalţi coproprietari li se atribuie o sultă.

(5) În cazul divizării unui imobil, instanța de judecată poate constitui un drept de servitute sau un alt drept real limitat pentru a permite folosirea corespunzătoare a bunului nou-format.

(6) Instanța de judecată nu poate dispune un mod de partaj la care obiectează toți coproprietarii.

Articolul 562. Atribuirea bunului în cazul mai multor cereri

(1) În cazul mai multor cereri de atribuire care se contrazic reciproc, la atribuirea bunului către un coproprietar se iau în considerare necesitățile și interesele speciale ale fiecărui coproprietar, dorința titularilor cotelor-părți care formează majoritatea din toate cotele-părți și acordurile anterioare.

(2) Coproprietarul are dreptul preferențial la atribuirea locuinței în care își avea reședința obișnuită la data introducerii acțiunii de partaj, precum și, după caz, asupra mobilierului cu care este dotată locuința.

(3) Coproprietarul are dreptul preferențial la atribuirea bunului pe care îl folosea în desfășurarea unei activități de întreprinzător sau profesionale la data introducerii acțiunii de partaj, precum și asupra bunurilor mobile cu care era dotat.

(4) În cazul în care mai mulți coproprietari invocă drepturile preferențiale, se va ține cont de aptitudinea solicitanților de a administra și întreține bunul în cauză. În cazul în care bunul ține de o activitate sau este o parte socială într-o societate comercială, se va ține cont de durata participării personale a solicitantului în acea activitate înainte de data introducerii acțiunii de partaj.

29 ноября 2023
Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Boris, instanța poate să adopte o hotărâre doar în baza probelor și mai ales a modului în care părțile prezintă și interpretează probele, dar și cum își motivează solicitările. Trebuie să îți găsești un avocat care să poată să te asculte, să intre în situația ta și să te reprezinte... mai detaliat în instanță. Dacă ai să te adresezi singur și soția va fi asistată de un avocat păi este clar pentru cine va înclina balanța.

29 ноября 2023