Partajarea averii dupa divort

27 ноября 2023 3

Buna ziua! In perioada casatoriei a fost achizitionat un apartament. O mare parte din pret (mai exact, 67%) a fost achitat prin tranfer de catre mama mea de peste hotare, direct in contul companiei de constructie (detin actul de verificare semnat si stampilat). Acum, dupa divort, intentionam sa partajam bunurile. Ce sanse am sa pot dobandi cota parte de 67% (eu fiind sotia, cei 2 copii minori vor ramane in grija mea), iar restul de 33% sa fie partajate egal intre soti, ca ulterior sa rascumpar partea sotului?
Multumesc!

Jurist comments 1

Sergiu Galeru
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua!
Urmează de analizat actele în baza cărora s-a făcut transferul bancar de către mama dvs.
Pentru mai multe întrebări mă puteți contacta.

28 ноября 2023