Partajarea bunurilor din străinătate

7 августа 2018 70

Buna ziua! Vă rog foarte mult să mă ajutați cu un sfat. Cum se procedează în cazul în care soții sunt cetateni moldoveni, căsătoriți în Moldova, dar locuiesc de cațiva ani în Italia și au cumpărat acolo o casă în credit pe 25 ani. Acum ei divorțează, cum se va partaja casa? Se vor adresa în instanța din RM? Mulțumesc anticipat!

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Dacă nu sunt cetățeni a Italiei, atunci divorțul va avea loc aici cît și partajul, hotărirea urmând a fi recunoacuta în Italia

8 августа 2018

Multumesc!
Dar in cazul in care acesti soți au si copil minor nascut in Italia, (are perfectat certificat de nastere moldovenesc la consulat) cum se va stabili domiciliu copilului?

8 августа 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Atît timp cît nu sunt pretenții între părinți, domiciliu se va stabili de instanță cu solicitantul.
Inclisiv permanent pe teritoriul altui stat.

8 августа 2018