Partajul averii

2 апреля 2024 3

Bună ziua! După divorț, a fost depusă cerere în judecata pentru partaj. A avut loc prima ședință și a fost acordat termen pentru soluționarea litigiului pe cale amiabilă. Dacă în această perioadă foștii soți decid să se împace și refac familia, ce se întâmplă cu averea din prima căsătorie? Cum trebuie formulate cerințele pentru a nu fi în pierdere?
Dacă instanța emite o hotărâre prin care atribuie părților câte 1/2 din averea în devălmășie, se mai poate spera la despăgubiri cu bani a părților sau nu?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna dl. Boris, vrei și oaia înreagă și lupul sătul. Dacă te-ai decis să mergi la partajarea averii, atunce ea v-a fi împărâită în jumătate, a câte 1/2 fiecăruia, dacă nu, nu se v-a partaja și nimeni n-o să fie despăgubire, te duci în instanță și-ți retrage cererea de partajarea... mai detaliat averii.

3 апреля 2024
  • Юрисконсульт

De dorit, ca adresara să aibă loc în scris, cu anexarea documentelor de confirmare, unde o să primiți și un răspuns oficial.

3 апреля 2024