Pasaport biometric

24 мая 2018 202

Am luat in credit doua telefoane si nu le-am achitat un - telefon cu trei ani in urma si unul cu un an jumate. Am mai luat un credit si l-am achitat doar o luna, dar nu m-au dat in judecata. O sa-mi dea voie sa fac pasaportul biometric, n-o sa am probleme?

Jurist comments 3

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Cristina.

Da, o să vi se dea voie să vă perfectați pașaportul, chiar dacă aveți datorii.

Mult succes!

24 мая 2018
  • Юрисконсульт

D.na Cristina să vă stăruiţi problema DVS să nu ajungă în istanţă şimai apoi la executor, v-a fi probleme şi dorinţele DVS nu se vor îndeplini.

25 мая 2018
Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Faptul că dumneavoastră aveți datorii nu o să vă cauzeze nicio problemă în procesul de perfectare a pașaportului. Executorul nu mai are atribuția de a aplica interdicţia privind eliberarea pașapoartelor.

A se vedea: http://www.constcourt.md/libview.php?l=ro&idc=7&id=1009&t=/Media/Noutati/Interdictia-eliberarii-documentelor-de-stare-civila-a-actelor-de-identitate-sau-a-permiselor-de-conducere-debitorului-neconstitutionala

25 мая 2018