Pasaport biometric din 2018

15 июня 2018 66

Buna ziua. Se poate pleca in Statele Unite cu pasaportul biometric nou? Si pe cat timp?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Параюрист

Buna Alexandr.
Cetăţenii Republicii Moldova au nevoie de viză pentru a călători în Statele Unite ale Americii.
Ambasada poate asigura programări urgentate pentru interviuri de vize. Unele exemple ale solicitărilor care s-ar califica pentru servicii urgentate cuprind:

-Cazuri medicale
-Călătorii în scop de afaceri sau alte călătorii urgente ... mai detaliat
-Studenţi/Participanţi la programele de schimb Work&Travel viza tip "J"

Pentru a solicita o programare urgentată sau o programare pentru un grup de 10 sau mai multe persoane, vă rugăm să expediaţi un e-mail la adresa Chisinau-CA@state.gov cu subiectul “Programare Urgentă”. Majoritatea solicitanţilor pot ridica vizele in ziua următoare după interviu. Există, însă, cazuri care necesită procesări suplimentare, care pot dura pînă la şase săptămîni sau chiar mai mult. Vă rugăm să reţineţi următorul fapt: odata ce a fost depusă cererea de viză, procesarea nu poate fi urgentată.

Documente necesare:
-Paşaport:
Paşapoartele actuale şi cele emise in ultimii 10 ani.Paşaportul trebuie sa fie valabil minimum 6 luni de la data când solicitantul doreşte să intre in Statele Unite.
-Pagina de confirmare a Formularul Electronic de Solicitare a Vizei.

-Fotografie: O fotografie color 5cm x 5cm, fundalul trebuie sa fie de culoare deschisă efectuată in ultimele 6 luni. Capul solicitantului de viză (cu o imagine a feţei de la creştet pînă la marginea bărbiei) trebuie sa măsoare între 25 mm şi 35 mm. Solicitantul trebuie să privească direct aparatul de fotografiat.

-Caziere Judiciare: Aplicanţii cu antecedente penale trebuie să prezinte o copie a cazierului judiciar şi o traducere in limba engleză a acestor acte. În cazul în care nu a avut loc şedinţa de judecată trebuie să prezentaţi o scrisoare în limba engleză care explică circumstanţele în care aţi fost arestat. Persoanele care nu au antecedente penale nu trebuie sa prezinte caziere judiciare.

-Confirmarea Tipărită a Programării: Vă rugăm să prezentaţi confirmarea pentru a vi se permite să intraţi în secţia consulară.

- secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare

- se solicită şi alte acte în funcţie de tipul de viză

Tipuri de viză

Categorii Vize de Imigrare

Categorii Vize Temporare

Vize de tranzit

Viza Summer Work and Travel

16 июня 2018