Pașaport după căsătorie

16 октября 2023 3

Bună ziua. Am depășit cu 8 zile perioada maximă de 90 de zile de ședere în România. Între timp m-am căsătorit și am alt pașaport. Soțul e cetățean român. Voi putea trece frontiera în România cu noul pasaport?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Faptul că ați schimbat pașaportul nu anulează încălcarea termenului legal de ședere, întrucât aceste încălcări se introduc în baza de date și se identifică la trecerea frontierei indiferent că v-ați perfectat un pașaport nou. Respectiv vi se va interzice trecerea frontierei până nu va expira termenul legal de... mai detaliat ședere în R.Moldova.
Puteți depune actele pentru a obține drept de ședere în scop de reîntregire a familiei.

17 октября 2023