Pasaport roman. Schimbarea numelui de familie al copilului.

4 июня 2018 68

Buna! Sunt divortata, copilul locuieste cu mine, adica mama. Vreau sa schimb copilul pe numele meu de familie. E nevoie de acordul tatalui? Si pentru a face copilului pasaport roman, la fel trebuie sa am acordul tatalui? Mentionez ca el nu participa la cresterea copilului, pensia alimentara achita cate o mie-doua odata in jumate de an sau mai mult. Pot rezolva ceva fara implicarea lui?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Параюрист

Buna, Olesea!
Conform art.56 a codului familiei în baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul de stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.
În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a... mai detaliat prenumelui copilului este soluţionată de către organul de stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.
În legea 21/1991 cu privire la cetățenia română se spune că în cazul în care numai unul dintre părinți dobândește cetățenia română, părinții vor hotărî, de comun acord, cu privire la cetățenia copilului. În situația în care părinții nu cad de acord, tribunalul de la domiciliul minorului va decide, ținând seama de interesele acestuia. În cazul copilului care a împlinit vârsta de 14 ani este necesar consimțământul acestuia.

4 июня 2018