Pensia alimentara

2 октября 2017 75

Buna ziua! As dori sa aflu daca pot cere pensia alimentara de la tatal copilului daca copilul poarta numele lui de familie, dar noi nu am fost casatoriti. Este obligat tatal copilului sa participe la intretinerea mea daca copilul nu are 3 ani si eu sint insarcinata cu al doilea copil, tot de la el ?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Tatăl copilului are oligația de a contribui la întreținerea copiilor, indiferent de statutul matrimonial al părinților. Dacă nu ajungeți la un acord cu tatăl copilului referitor la mărimea pensiei alimentare, vă puteți adresa în instanța de judecată pentru stabilirea acesteia. Suma acesteia va varia în funcție de numărul copiilor, suma... mai detaliat veniturilor tatălui, starea materială a părinților și poate fi stabilită ca o cotă din veniturile tatălui sau o sumă fixă lunară, ori o combinație a acestora.

2 октября 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Căsătoria nu pune problema în obligația tatălui atâta timp cât paternitatea este stabilită. Astfel, pensia alimentară poate fi impusă tatălui indiferent daca va aflați în căsătorie sau nu.

2 октября 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Daca ve referiti la prevederile art.
Articolul 82. Obligaţia soţilor de a se întreţine reciproc
(1) Soţii îşi datorează întreţinerea materială reciprocă.
c) soţul care îngrijeşte copilul comun timp de 3 ani după naşterea acestuia;
Aceasta prevedere este aplicabila sotilor , respectiv nu concubinilor !

3 октября 2017