Pensia alimentara achitata de tata somer

28 июля 2018 110

Fratele meu nu lucreaza, dar plateste 1.600 lei pensia alimentara. De ce suma e asa de mare? Eu cunosc persoane care nu lucreaza si achita cate 600-700 lei pe luna. Cine stabileste suma pentru plata? Se poate de micsorat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Cuantumul cotelor stabilite poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante.
Dacă se probează faptul inexistenței posibilității achitării sumei inițial stabilite, suma va fi micșorată.

29 июля 2018