Pensia alimentara pentru copil minor

31 июля 2018 127

Buna ziua. Sunt în divorț cu fostul soț și doresc sa scriu cerere pentru pensie de întreținere a copilului care are vârsta de 2 ani. Problema este următoarea: fostul soț oficial nu lucrează, dar neoficial are castiguri lunare bune, in valoare de minim 15.000, uneori chiar și 25.000 (lucrează șofer pe o mașină care nici nu este înregistrată pe el, dar am cumparat-o în căsătorie și la care nu am dovezi ca să pretind). Cum pot sa cer o pensie de întreținere pentru copil rezonabila, având în vedere faptul că el spune că e șomer, dar realitatea este alta.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Acestea sunt aspecte legate de executarea hotărârii, obligație ce cade pe seama executorului judecătoresc sa întreprindă masurile necesare de identificare a surselor de venit.
Daca acesta va ascunde veniturile intenționat și se eschiva de la executarea hotărârii judecătorești, ulterior poate fi atras la răspundere contravențională și chiar penală.

31 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

O alternativă ar fi să angajați un detectiv. Dacă se confirmă cele spune de către Dvs sesizați Serviciul Fiscal de Stat și atunci atât angajatorul cât și salariatul ar putea avea neplăceri destul de mari dacă fostului soț i se achita cel puțin parțial salariul la negru.

31 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Totodată, puteți solicita încasarea pensiei de întreținere în mărime de 25% din toate veniturile lunare ale acestuia, iar dacă nu lucrează oficial, 25% vor fi calculate din mărimea salariului mediu lunar pe economie.

31 июля 2018