Pensia alimentara - sotul este in Romania

27 мая 2017 64

Buna ziua. Sunt din Cantemir. Eu am fost căsătorită cu un cetațean român, în această căsătărie avem două fete. Căsătoria a fost desfăcută în luna iunie 2016 la judecătoria Cantemir. Procesul de divorț a durat foarte mult - din ianuarie 2015, din pricina că din România nu venea nici un răspuns de la fostul meu soț. Nu am putut să-l dau ca să primim pensia alimentară. La România fetele primeau alocație care era pusă pe card. Venind în Moldova fostul meu soț a declarat la CEC că a pierdut cardul și a primit altul. Până în prezent el primește alocația fetelor cu toate că ele sunt cu mine. Spuneți-mi cum să procedez ca să-l dau să plătească pensia alimentară și să întoarcă toată alocația din luna ianuarie 2015? Vă rog mult ajutați-mă.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Pensia alimentara in judecata in RM , executorul o executa cu ajutorul Ministerelor Justitiei!
Alocatia doar in Romania la locul de trai al cet.romin!

28 мая 2017