Pensie alimentara

25 февраля 2018 56

Buna! Am asa o intrebare: daca fostul sot achita pensia alimentara pentru copil de 2 anisori 2.000 lei, dar nu este angajat in cimpul muncii, iar eu vreau sa ma angajez oficial, ar putea sa-i micsoreze pensia alimentara? Mersi mult!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Pensia de întreținere pentru copilul minor se stabilește reieșind din starea financiara, materiala și veniturile pe ce le obține cel care este obligat la plata pensiei.
Există posibilitatea micșorării pensiei de întreținere pentru copilul minor dacă tatăl va depune o cerere de chemare în judecată și va anexa respectiva informație. Totodată... mai detaliat poate fi luat în considerare și minimum de existență.

26 февраля 2018