Pensie alimentara

6 мая 2024 3

Buna ziua. Tatăl copilului meu a fost obligat prin hotărâre judecătorească, emisă în 2017, să achite copilului pensie alimentară. Cu toate acestea, nu a plătit nimic de atunci. Ce pot face în această situație? Care e procedura de mai departe, ca să mă asigur că copilul primește ce i se cuvine?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
De la Judecătorie luaţi titlu executoriu şi trebuie să vă adresaţi la executorul judecătoresc.
Dacă din 2017 nu a achitat nimic, veţi putea solicita pensia doar pentru ultimii 3 ani.

7 мая 2024