Pensie alimentara

21 декабря 2017 98

Sunt într-o situație în care nu stiu cum ar fi corect și omenește. Eu și copilul și fosta soție suntem moldoveni cu resedinta în Spania, am dat la divorț în RM: un divorț simplu și rapid la prima vedere, copilul rămâne cu mama lui, ea a zis ca nu vrea nimic de la mine. Am decis sa merg doar sezonier la munca în Spania, cind vin justiția spaniola îmi comunica ca am datorie peste 2000 euro pentru întreținerea copilului, cind să-l vad fosta îmi zice ca cind va vedea banii pe cont îl voi vedea. Și totuși mi l-a dat și după asta o avut grija sa spună ca copilul avea comportament straniu și o făcut pipi în pat și nu l-am mai văzut, am găsit un avocat spaniol după un an de așteptări a venit și procesul unde tot eu eram cel rău, s-a amânat pe alta data. Avocatul mi-a zis sa încep ai plăti ca suntem rezidenți ai Spaniei și trebuie sa ma supun legilor lor, acum eu în Moldova ce pot face? Pot cere singur sa plătesc pensia alimentara, pot apela la alte autorități sa ma ajute să-mi vad copilul, ceva să-mi vina în ajutor sa ma lupt cu legile spaniole, ca ei ma vor scoate la urma cu zeci de mii de euro datorie și ea mi-a promis ca ma denunță și la pușcărie ma bagă. Precizez nu sunt angajat oficial și doar câteva luni lucrez din an, dar am stat ultimul timp mai mult pe aici în așteptarea judecății.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Situația este puțin neclară totuți voi încerca să vă ofer careva soluții.

1. În primul rând pentru neplata pensiei alimentare nu puteți fi condamnat la pedeapsa cu închisoarea.

2. Dacă există o Hotărâre Moldavă de stabilire a pensiei alimentare, atunci, ea trebuia să fie încasată din salariul dvs în mărime de... mai detaliat 1/4 sau conform art. 75 Codul Familiei RM, sau, într-o formă fixă adică într-o sumă fixă dacă aveți venituri fluctuabile sau neregulate ceea ce ma duce la concluzia că nu putea fi adunate mii de euro.

3. Trebuie să aflați unde se află titlu executoriu totuși în Spania sau Moldova pentru a ști cu siguranșă udne să satisfaceți obligațiunea.

4. Mama nu paote în nici într-un mod în cazul dvs să vă interzică întrevederea cu copilul dvs.

25 декабря 2017