Pensie alimentara

19 октября 2021 117

Bună ziua. Suntem divorțați cu tatăl copilului de un an și câteva luni, copilul e cu mine. Aș dori să știu: dacă cer pensia alimentară, cât s-ar cuveni sa fie mărimea acesteia, dacă tatăl e peste hotare și nu are un post de munca legal?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Zina, conform Codului familiei DVS aveți drepturi Articolul 76. Încasarea pensiei de întreţinere pentru copilul minor într-o sumă bănească fixă

(1) În cazurile cînd părintele care datorează întreţinere copilului său are un salariu şi/sau alte venituri neregulate sau fluctuabile ori primeşte salariu şi/sau alte venituri, total sau parţial,... mai detaliat în natură, ori nu are un salariu şi/sau alte venituri, precum şi în alte cazuri cînd, din anumite motive, încasarea pensiei de întreţinere, sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri, este imposibilă, dificilă sau lezează substanţial interesele uneia dintre părţi, instanţa judecătorească poate să stabilească cuantumul pensiei de întreţinere într-o sumă bănească fixă plătită lunar sau, concomitent, într-o sumă bănească fixă şi sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri conform art.75.

(2) Cuantumul sumei băneşti fixe încasate în conformitate cu alin. (1) se determină de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părţilor, de alte circumstanţe importante şi păstrîndu-se, dacă este posibil, nivelul anterior de asigurare materială a copilului. Ca atare, DVS nu cunoașteți ce sarariu are ex. soțul, dar puteți să-l obligați să achite o sumă ficsă. DVS puteți apela la telefonul 068669950 și noi v-om discut mai amănunțit.

21 октября 2021