Pensie alimentara

6 ноября 2017 34

Unde trebuie să mă adresez pt a primi pensie alimentară pentru creșterea copilului? Mentionez ca sunt căsătorită, dar tatăl nu contribuie cu nimic, are o groază de probleme cu legea si trăim separat.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Urmeaza sa depuneti o actiune in instanta de judecata pentru incasarea pensiei alimentare , in raza domiciliului piritului !

9 ноября 2017
Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Aş dori să adaug, legea (al. 2 şi 3, art, 74, CF) mai prevede şi o altă modalitate:
2) Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.
(3) Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii... mai detaliat nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare teritoriale.

7 декабря 2017