Pensie alimentara cand fostul sot nu lucreaza

7 апреля 2017 97

Pensia e stabilita in suma fixa. Titlul se afla la executor si de ani buni nu pot obtine un leu pentru intretinerea copilului. Dupa mai multe cereri adresate oficial executorului privind intreprinderea anumitor actiuni de executare a documentului, primesc mereu telefonic raspuns precum că nu mai este nici o solutie, motivind prin faptul că fostul sot nu este angajat oficial in cimpul muncii. Ce ar trebui sa intreprind pentru rezolvarea cazului?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Tatiana, executorii judecatoresti au parghii legale suficiente sa determine care sunt veniturile, bunurile si creantele debitorului in cadrul procedurii de executare si, daca atare exista, sa le urmareasca pentru incasarea pensiei de intretinere. Dvs, in calitate de parte la procesul de executare, aveti dreptul sa faceti cunostinta cu materialele... mai detaliat procedurii de executare, sa inaintati cereri si sa contestati actiunile executorului judecatoresc.

27 апреля 2017

Mi-a fost de folos raspunsul D-voastra. Multumesc mult!

14 июля 2017