Pensie alimentara - fostul sot fara bunuri si peste hotare

11 марта 2017 93

Daca fostul sot se afla peste hotare, iar ce a avut bunuri - a trekut pe altcineva - cat trebuie sa plateasca el pensie alimentara pe luna?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Адвокат

Buna ziua, Doina.

Daca puteti obtine informatii despre veniturile oficiale a sotului in strainatate - atunci puteti solicita achitarea unei pensii de intretinere in marime de 1/4 din veniturile sale pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii si 1/2 - pentru 3 copii.

Daca totusi marimea veniturilor reale ale... mai detaliat sale nu se cunoaste sau nu poate fi probata, atunci determinarea marimii pensitie de intretinere devine o intrebare mai complexa. Dvs. aveti dreptul sa solicitati in instanta de judecata stabilirea cuantumului pensiei de întreţinere într-o sumă fixă şi achitarea acesteia printr-o plată unică; sau transmiterea anumitelor bunuri în contul pensiei; sau determinarea unui alt mod de plată a acesteia. In orice caz la determinarea cuantumului minim al pensiei de intretinere a copilului se va tine cont de cosul minim de consum al unui copil, stabilit de Biroul National de Statistica pentru cea mai recenta perioada; de necesitatile particulare ale copilului (tratament, studii, etc.) si de posibilitatile financiare reale ale sotului. Totodata, se va tine cont si de starea financiara a dvs, ca mama a copilului (in ce masura puteti participa sau participati la intretinerea copilului, etc.).

Stabilirea pensiei de intretinere a copilului se face prin instanta de judecata, daca parintii nu au ajuns la un acord cu privire la acest subiect.

13 марта 2017
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Draga Doina,
Legiuitorul a stabilit limite pentru marimea pensiei alimentare. Pensia alimentara urmeaza sa fie stabilita fie de comun acord de catre parinti, fie de catre Instanta de judecata, dar in mod obligatoriu tinind cont de interesele supreme ale compilului, si de o maniera in care sa nu-i afecteze confortul... mai detaliat avut pana la separarea parintilor.

13 марта 2017