Pensie alimentara pentru copil

29 октября 2017 57

Buna ziua. Tatal este italian, copilul locuieste cu mama in Moldova cu cetatenie moldoveneasca. Ce pensie alimentara ar trebui sa achite tatal si unde sa ma adresez? Multumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Va adresati in instanta de judecata pentru incasarea pensiei alimentare :
optati pentru : Articolul 75. Cuantumul pensiei de întreţinere încasate
pentru copilul minor
(1) Pensia de întreţinere pentru copilul minor... mai detaliat se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil
Aveti 2 variante :
1. Sa solicitati prin comisie rogatorie ca in in italia sa fie audiat tatal (procedura indelungata) dar care nu cred sa elucideze veniturile reale.
2. Sa solicitati emiterea hotaririi in privinta la 1/4 din venituri , iar executarea sa fie pusa pe seama unui executor in Italia (prin intermediul Ministerului Justitiei) , care va incasa cele 1/4 din veniturile oficiale !
Succes

30 октября 2017
Irina Burac-Mihalachi
  • Адвокат

Buna ziua!
Mai intii de toate apare intrebarea daca tatal este inscris in certificatul de nastere al copilului?

30 октября 2017