Pensie cumulata cu indemnizatia

1 февраля 2018 40

Pot primi pensie de limita de varsta si indemnizatie pentru cresterea copilului, adica sa le primesc pe ambele? Sau se acorda doar pensia? Multumesc!

Jurist comments 1

  • Параюрист

Buna Adriana!
Daca D-stra ati implinit virsta de pensionare, insa nu activati in cimpul muncii, atunci nu puteti sa beneficiati de indemnizatie pentru cresterea copilului.
Conform HG 1478/2002 p.7 d) indemnizatia pentru cresterea copilului se stabileste persoanelor asigurate, la cerere, opţional: unuia dintre părinţi, părintelui adoptiv/tutorelui, bunelului, bunicii, altei rude care... mai detaliat se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, cu condiţia că se află în concediu pentru îngrijirea copilului la toate unităţile în care îşi desfăşoară activitatea de muncă şi confirmă stagiul necesar de cotizare.

2 февраля 2018