Pensie de intretinere pentru copil major

31 мая 2024 3

Buna ziua. Instanta a desfiintat executarea si toate actele. Executorul a oprit doar virarea banilor catre creditor, dar nu a oprit executarea, adica de la debitor sunt retrase sume de bani. Debitorul cere de la creditor recuperarea banilor, dar acesta din urma nu i-a incasat. Executorul nu raspunde nici creditorului, nici debitorului. Care este procedura si ce se poate face pentru recuperarea banilor executati abuziv, inclusiv a cheltuielilor de executare. Mentionez ca este vorba despre pensie de intretinere pentru un copil major. Eu sunt mama creditorului, iar impreuna cu fiul meu nu stim cum sa descurcam aceasta situatie. Toate informatiile pe care le am gasit sunt despre ce trebuie sa faca debitorul, cum sa conteste executarea si ce sa faca in situatia mentionata. Care este procedura legala pentru ca executorul sa restituie acesti bani ?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna d-na Mihaela, eu vă propun să trecem pe viberul meu de pe telefonul +37368669959 și noi vom discuta mai detailiat.

1 июня 2024
  • Юрисконсульт

D-na Mihaela, eu am încurcat telefpnul +37368669950, îmi cer scuze.

1 июня 2024