Pentru a deschide SRL, am nevoie de spatiu cu destinatie comerciala?

21 августа 2023 4

Buna ziua! Doresc sa deschid un salon pentru a presta servicii de masaj. Spatiul de care dispun are destinatie locativa. Este posibil sa deschid salonul in imobilul mentionat?
Va multumesc.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. În acte, puteți indica adresa imobilului dat ca sediul persoanei juridice. Însă, pentru a îndeplini în cadrul locuinței activitatea dată, trebuie să respectați procedura indicată mai jos:
Legea cu privire la locuințe
Articolul 6. Schimbarea destinaţiei locuinţelor
(3) Trecerea locuinţelor proprietate privată în categoria încăperilor cu altă destinaţie decît cea de... mai detaliat locuinţă se efectuează la decizia proprietarului (în cazul unui proprietar) ori, după caz, cu acceptul proprietarilor locuinţelor (în cazul mai multor proprietari în blocul locativ) în condiţiile alin. (4).

(4) În blocurile locative cu apartamente proprietate privată, trecerea locuințelor în categoria încăperilor cu altă destinație decât cea de locuință se efectuează cu acordul prealabil, în formă scrisă, al cel puțin două treimi din totalitatea proprietarilor de apartamente și încăperi cu altă destinație decât cea de locuință, inclusiv al tuturor proprietarilor de apartamente și încăperi cu altă destinație decât cea de locuință cu care se învecinează imediat, pe plan orizontal și vertical, locuința respectivă.

(5) Trecerea locuinţelor în categoria încăperilor cu altă destinaţie decît cea de locuinţă se efectuează în conformitate cu prevederile prezentei legi şi cu legislaţia privind principiile urbanismului şi amenajării teritoriului.

23 августа 2023