Perfectarea actelor copilului după divorț

30 июля 2018 70

Buna ziua! Sunt divorțată, avem un copil împreună, după divorț judecata a stabilit locul de trai cu mama (locuiesc cu fata în Germania). Vreau sa știu dacă pot face buletinul fetei fără acordul lui? Dacă plec în Moldova, la intoarcere nu am nevoie de procura din partea tatălui?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

La întocmirea actelor aveți nevoie si de acordul tatălui, contrar vă puteți adresa cu o cerere de chemare în judecată privind permisiunea întocmirii actelor de stare civilă.
Acordul tatălui la ieșirea din țară cu copilul dvs minor nu este nevoie atâta timp cât nu intenționați să vă stabiliți cu domiciliul... mai detaliat în străinătate, deoarece călătoriile de scurtă durată permit ca copilul minor să fie însoțit de un singur reprezentant.

31 июля 2018