Perfectarea actelor de stare civila

4 августа 2017 80

Baiatul meu de 18 ani a fost recent la oficiul starii civile din Chisinau, str. M.Viteazu, pentru a perfecta certificatul de nastere al luitaica-sau, Acolo i s-a spus ca tatal lui are interdictie de a perfecta actele si nu poate sa elebireze fiului certificatul de nastere a tatalui, pina cind ((tatal) nu-si achita datoriile. Copilul are nevoie de acest certificat pentru dosarul cetateniei romane. Lamuriti-ma, va rog, ce se poate de facut in asa caz, ca copilul sa nu sufere din cauza parintelui.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua!

Depuneţi o cerere la executorul judecătoresc în gestiunea căruia se află documentul executoriu eliberat în baza hotărârii de judecată prin care s-a dispus încasarea datoriei de la soţul dvs., pentru a fi anulată interdicţia, deoarece, astăzi, aplicarea unei asemenea interdicţii este ilegală. Executorul judecătoresc cunoaşte acest lucru.

Cel mai... mai detaliat probabil, interdicţia a fost aplicată atunci când legea permitea acest lucru. Acum însă, legea nu mai permite aplicarea unei asemenea interdictii.

După anularea interdicţiei de perfectare a actelor de stare civilă, veţi putea obţine certificatul de naştere.

Cu respect,
Copeţchi Stanislav

4 августа 2017