Perfectarea pasaport in lipsa minorului

3 сентября 2018 55

Buna ziua. Avem un copil de 4 ani. Sotia a fost plecata peste hotare 2 ani si nu a contribuit la cresterea copilului cu ajutor financiar. Acum o luna a venit acasa si a luat copilul sa stea cu el o saptamana la parinti in sat. Si peste o saptamana ei deja erau plecati in Franta fara ca eu sa stiu ceva. Ea a perfectat pasaportul fara acordul meu, mi-a zis ca a depus la divort. Eu acum doresc sa plec si sa-l iau din Franta si sa-l aduc inapoi in RM fara acordul ei. Este posibil asa ceva sau voi fi acuzat de furt de copii? Si daca pot sa-i perfectez pasaportul in lipsa copilului si de ce acte am nevoie?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Codul penal prevede următoarele:
Articolul 164/1. Răpirea minorului de către rudele apropiate
Răpirea minorului de către rudele apropiate
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau... mai detaliat cu închisoare de pînă la 6 luni.
[Art.1641 sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751;în vigoare 07.11.16]

3 сентября 2018

Eu pot perfecta pasaportul in lipsa copilului? Eu sunt tatal copilului am statut de ruda apropiata ?

4 сентября 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Aici vedeți care sunt cerințele înaintate de Agenția Servicii Publice la perfectarea pașaportului pentru copilul minor.
Accesați linkul de mai jos:
http://asp.gov.md/ro/node/1461

4 сентября 2018