Permis de conducere

21 ноября 2023 3

Bună ziua. Este obligatoriu ca în permisul de conducere să fiu fotografiat cu ochelari, dacă pe reversul permisului este menționată restricția pentru ochelari. Când am obținut o categorie nouă, mi s-a spus să mă fotografiez fără ochelari, însă soției i-au cerut cu să facă poză cu ochelari. Care este, totuși, regula?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Dacă este restricția indicată în permis este obligatoriu la volan să fiți în ochelari, poza nu poartă caracter obligatoriu odată ce este indicată restricția ceea ce înseamnă că șoferul trebuie să poarte ochelari indiferent de ce arată poza.

11 декабря 2023