Permisul ridicat din motivul acumulării a 15 puncte de penalizare

11 августа 2018 45

Salutare tuturor! Speța este în felul următor: Persoanei X i-u fost întocmite 5 procese verbale în 5 zile diferite pe diverse încălcări din domeniul circulației rutiere.
La ultimul proces întocmit, persoanei X i-a fost ridicat permisul de conducere din motiv că a acumulat numărul maxim de puncte de penalizare prevăzute de legislația în vigoare.
Însă până la ultimul proces verbal întomit, persoana X avea deja contestate procesele verbale.
Până la final, toate procesele verbale sunt contestate, iar la moment persoana X are doar 4 puncte de penalizare în permis (fapt verificat la centrul de supraveghere contravențională).
1) Care ar fi modalitatea în acest caz de recuperare a permisului de conducere?
2) Cât timp poate dura recuperarea?
3) Este necesare să treacă persoana să prezinte toate certificatele medicale în vederea recuperării?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Ion,
privarea de dreptul de a conduce se dispune doar de catre instanta de judecata.
In acest caz, agentul constatator trebuia sa remita procesul-verbal spre examinare in instanta de judecata.
In cadrul sedintei de judecata, poti solicita respingerea propunerii de privare de dreptul de a conduce, anexand ca proba materialele prin care... mai detaliat demonstrezi faptul ca anumite puncte de penalizare, la data ultimei contraventii, erau contestate sau erau anulate. In cazul cand erau doar contestate, este bine sa soliciti amanarea procesului, pana cand se va emite hotarari definitive la contestatiile depuse de tine.
In baza hotararii instantei de judecata, prin care ti se aplica (sau nu) amenda, DAR FARA PRIVAREA de dreptul de a conduce - soliciti de la INP restituirea permisului.
Alta solutie ar fi depunerea unei cereri la INP prin care sa fie solicitata restituirea permisului pe motivul incalcarii procedurii - nu a fost trimisa cauza in judecata.

12 августа 2018