Persoana angajata este obligata sa lucreze timp de 14 zile din momentul ce a scris o cerere de eliberare sau nu?

31 мая 2017 83

Buna ziua. As dori sa aflu daca persoana angajata este obligata sa lucreze timp de 14 zile din momentul ce a scris o cerere de eliberare, sau nu? Multumesc si o zi buna.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

Bună ziua. Da, sînteți obligat să lucrați 14 zile (acesta este termenul de preaviz pentru angajator). Codul Muncii Articolul 85. Demisia
(1) Salariatul are dreptul la demisie - desfacere a contractului individual de muncă, cu excepţia prevederii alin.(41), din proprie iniţiativă, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin... mai detaliat cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare zilei în care a fost înregistrată cererea.

31 мая 2017
Diana Conea
  • Юрисконсульт

Buna ziua. Daca nu doriti sa mai munciti aceste 14 zile, incercati sa discutati cu angajatorul si sa ajungeti la un acord comun, in scris, privind desfacerea contractului individual de munca fara respectarea termenului de 14 zile stipulat in art. 85 CMRM.
CMRM - Art. 85, al. (3') Contractul individual... mai detaliat de muncă poate fi desfăcut, prin acordul scris al părţilor, înainte de expirarea termenelor indicate la alin.(1), (2) şi (41).

31 мая 2017