Persoana bolnava psihica poate fi scutita de pedeapsa penala?

21 августа 2018 40

O persoana in varsta de 18 ani a agresat fizic fara motiv o alta persoana de o varsta mai mare, cauzandu-i mai multe vatamari corporale, inclusiv comotie cerebrala.
Persoana agresata se afla in supravegherea medicilor. Politistul de sector a pornit o ancheta penala pe numele persoanei suspecte (care are mai multe antecedente), insa sustine ca ar putea fi scutit de pedeapsa, intrucat are certificat ca este bolnav psihic (certificatul fiind obtinut prin trafic de influenta cu sustinere de catre o persoana politica).
Cum ar fi corect de procedat in acest caz?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua!
Persoana care a săvîrşit o infracţiune ca urmare a unei tulburări psihice, constatată prin expertiza medicală efectuată în modul stabilit, din cauza căreia nu-şi putea da seama pe deplin de caracterul şi legalitatea faptelor sale sau nu le putea dirija pe deplin este pasibilă de responsabilitate penală redusă.
... mai detaliat (2) Instanţa de judecată, la stabilirea pedepsei sau a măsurilor de siguranţă, ţine cont de tulburarea psihică existentă, care însă nu exclude răspunderea penală conform Articolului 23 cu indice 1 din Codul Penal al RM.
Sau poate să nu fie pasibilă de răspundere penală persoana care, în timpul săvîrşirii unei fapte prejudiciabile, se afla în stare de iresponsabilitate, adică nu putea să-şi dea seama de acţiunile ori inacţiunile sale sau nu putea să le dirijeze din cauza unei boli psihice cronice, a unei tulburări psihice temporare sau a altei stări patologice. Faţă de o asemenea persoană, în baza hotărîrii instanţei de judecată, pot fi aplicate măsuri de constrîngere cu caracter medical (în acest caz conform Articolului 100 CP RM. Internarea într-o instituţie psihiatrică)

Dumneavoastă trebuie să solicitați efectuarea expertizei judiciare psihiatrice suplimentare. Bine ar fi dacă o să prezențați că Certificatul mediacal a fost obtinut ilegal - prin trafic de influenta cu sustinere de catre o persoana politică).

21 августа 2018