Persoana careia i-am vandut automobilul (si care nu a inmatriculat-o pe numele sau) a incredintat-o altei persoane care nu detinea permis de conducere

2 октября 2023 3

Buna ziua. Am vandut un autovehicolul, dar nu i-am facut procura cumparatorului. Acesta i-a incredintat automobilul fiului sau, care nu are permis de conducere. Fiul a fost oprit de politie si masina a fost luata la parcarea politiei. Mi-a venit o amenda de 15.000 lei, dar eu ma aflu peste hotare. Ce pot sa fac?

Jurist comments 1

Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Acum trebuie să scrieți o contestație.
Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile de la data emiterii acesteia sau, pentru părțile care nu au fost prezente la şedința de examinare a cauzei contravenționale, de la data înmânării copiei de pe decizia respectivă.
Când ați primit decizia privind sancționarea... mai detaliat cu amendă? Puteți să mă contactați la 069992921

3 октября 2023