Persoană declarată incapabilă

24 сентября 2018 52

Bună ziua. Cine mă poate ajuta cu un răspuns? Este vorba despre o persoană care în 2004 a fost declarata incapabilă, iar asupra ei a fost instituită tutela. La momentul de față după cum cunosc tutela a fost ridicată din cauza modificării legislației. Persoana are discernământ, înțelege totul, are mici deficiente în vorbire. Mă interesează faptul dacă la momentul de față această persoană poate să întocmească de sine stătător un testament, sau să facă un contract de donație, în fața notarului, or acestea vor fi declarate nule pe motiv că există hotărârea judecătorească?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Pentru început, în cazul în care tutela a fost ridicată urmează a fi o co firmare în acest sens, astfel hotărârea inițială își pierde valoarea, dacă persoana are discernământ, urmeaza să vă prezentați la notar, acolo o să fiți informat despre acte necesare pentru confirmarea stării normale a persoanei.
Celai... mai detaliat bine să fie escrisă toată situația pentru ca să poată fi oferită asistența corectă, evitînd nulitatea actelor întocmite.

24 сентября 2018