Persoanele cu handicap au dreptul sa isi aduca o masina de peste hotare o data in 7 ani gratis?

14 августа 2018 42

Buna! Am asa o intrebare: e drept ca a intrat in vigoare asa o lege ca persoanele cu handicap au dreptul sa isi aduca o masina de peste hotare o data in 7 ani gratis?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Un astfel de proeiect încă nu a intrat în vigoare fiind pus în discuție abia.
Acesta presupune scutirea taxelor vamale și fiscale pentru persoanele cu dizabilități locomotorii la importul mijloacelor de transport odată la 7 ani.

În prezent, au facilități la importul automobilelor doar persoanele cu dizabilități locomotorii severe, dacă mijlocul de... mai detaliat transport este acordat cu titlu gratuit (donaţie) și reutilat corespunzător.

15 августа 2018