Peste cati ani poti sa-ti intorci casa vanduta?

11 апреля 2020 192

Buna ziua! Am cumparat o casa. Acum fostul proprietar se gandeste sa-si intoarca casa. E posibil asa ceva? Ce drepturi are el si ce drepturi avem noi la moment, ca actuali proprietari ai casei?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Elena!

În cazul în care dreptul de răscumpărare era menționat expres în contractul de vânzare cumpărare, cât și termenul în interiorul căruia cumpărătorul poate exercita acest drept, atunci este posibil.
Trebuie analizat contractul în temeiul căruia ați dobândit dreptul de proprietate!

Iată prevederile legale din Codul civil referitor la rascumparare:
Răscumpărarea

Articolul 1136. Dispoziţii... mai detaliat generale cu privire la răscumpărare

Dacă în contractul de vînzare-cumpărare vînzătorul şi-a rezervat dreptul de răscumpărare, aceasta se face prin declaraţia vînzătorului faţă de cumpărător că va exercita dreptul de răscumpărare. Declaraţia nu necesită forma stabilită pentru contractul de vînzare-cumpărare.

Articolul 1137. Soarta accesoriilor

Revînzătorul este obligat să predea celui care exercită dreptul de răscumpărare bunul împreună cu accesoriile lui.

Articolul 1138. Preţul de răscumpărare

Răscumpărarea se efectuează la preţul de vînzare. Revînzătorul este în drept să ceară compensarea cheltuielilor aferente bunului cumpărat pînă la răscumpărare, în cuantum egal cu creşterea valorii bunului datorită acestor cheltuieli. Dacă bunul pe care trebuie să îl restituie a fost dotat cu un accesoriu, cumpărătorul îl poate reţine dacă nu dăunează bunului.

Articolul 1139. Repararea prejudiciului cauzat pînă la răscumpărare

(1) Dacă, înaintea exercitării dreptului de răscumpărare, obiectul cumpărat a suferit o înrăutăţire, a pierit sau nu poate fi restituit din alt motiv, persoana care deţine obiectul răspunde pentru prejudiciu.

(2) Dacă obiectul nu s-a depreciat din vina celui de la care se răscumpără sau dacă a suferit o modificare neînsemnată, răscumpărătorul nu poate cere reducerea preţului de cumpărare.

Articolul 1140. Efectele dispunerii de bun pînă la răscumpărare

Dacă, pînă la exercitarea dreptului de răscumpărare, a dispus de obiectul contractului, cumpărătorul este obligat să înlăture drepturile terţilor asupra bunului. Se consideră că revînzătorul a dispus de bun şi în cazul în care bunul a fost înstrăinat în cadrul procedurii de executare silită sau a fost înstrăinat de către administratorul procesului de insolvabilitate.

Articolul 1141. Termenul de răscumpărare

Răscumpărarea poate fi exercitată doar în termenul stipulat în contract, care nu poate fi mai mare de 10 ani pentru terenuri şi de 5 ani pentru alte bunuri. Aceste termene nu pot fi prelungite.

11 апреля 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Daca ati incheiat contract de vanzare-cumparare in fata notarului si ati inregistrat contractul la Cadastru, atunci fostul proprietar nu poate sa mai pretinda la casa care a vindut-o.
***
Daca exista careva temeiuri de nulitate a contractului - de exemplu, nu ati autentificat notarial contractul de vinzare cumparare;... mai detaliat sau exista alte temeiuri - de exemplu, nu ati achitat integral pretul bunului; —- (doar) In aceste cazuri (exceptionale si limitate), fostul proprietar se poate adresa in judecata pentru a anula contractul de vanzare cumparare. Termen pentru asta nu exista.

12 апреля 2020