Picnic in curtea blocului

21 апреля 2018 252

Buna ziua. La noi in curte un grup de persoane fiecare saptamina organizeaza picnic cu frigarui, bauturi alcoolice, in apropiere de terenul de joaca si blocurile de locuit. Am apelat la politie, iar ei imi spun ca nu pot sa le faca nimic, precum ca legea nu interzice. Am rugat si explicat persoanelor in cauza care este discomfortul creat de ei, dar ei se fac ca nu aud. Dar pe noi ne afecteaza fumul care intra in casa, iar daca mai sunt rufe spalate la balcon, atunci esti nevoit sa le mai speli o data. Ce pot sa fac? Unde sa ma adresezi? Chiar legislatia este asa "perfecta"?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Întradevar dacă frigăruiul este făcut cu respectarea exigențelor și anume în dispozitivul special atunci aceștia au tot dreptul, legislația nu prevede nici o restricție în acest sens, ceea ce ține de consumul băuturilor alcoolice în loc public atunci ar trebuie să fie sancționați contravențional.

22 апреля 2018