Plasare reclama pe automobil

22 мая 2017 2967

Buna ziua zilele acestea am auzit ca orice reclama plasata se taxeaza la pret de m2, ce tine de reclama pe automobil care este taxa? Si am auzit ca daca reclama nu depasește 1m2 nu se plateste taxa.

Комментарии юристов 5

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Incheiati un contract de publicitate si achitati impozitele pe veniturile obtinute ! Taxa o stabiliti prin contract si e libera!
Sunt permise postere si abtibilduri care nu fac publicitate , pina la 1 m2 , orice publicitate se taxeaza !

22 мая 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Automobilul nu este un dispozitiv publicitar, in sensul art. 288 pct. 8) al Codului Fiscal. Respectiv, activitatea de amplasare a publicitatii pe automobil, nu este supusa taxelor locale pentru dispozitivele publicitare.
Cu referire la taxele locale de amplasare a publicitatii - Codul Fiscal prevede la art. 290lit. c) subiectii impunerii cu... mai detaliat acest tip de taxa : persoanele juridice sau persoanele fizice înregistrate în calitate de întreprinzător care plasează şi/sau difuzează informaţii publicitare (cu excepţia publicităţii exterioare) prin intermediul mijloacelor cinematografice, reţelelor telefonice, telegrafice, telex, mijloacelor de transport, altor mijloace (cu excepţia TV, internetului, radioului, presei periodice, tipăriturilor).
Respectiv, sunteti obligat sa achitati taxa locala de plasare a publicitatii, doar daca va incadrati in categoria de ”persoana fizica care practica activitate de intreprinzator”.
In restul cazurilor, Dvs nu sunteti obligat sa achitati vrio taxa locala pentru plasarea reclamei pe autovehicol.
Nici nu sunteti obligat sa obtineti careva autorizatie de la Primarie - art. 18 alin. (1) din Legea publicitatii , nr. 1227/1997.
De fapt, Dvs trebuie sa aveti permisiunea doar a politiei rutiere, si veti fi obligat doar la urmatoarele plati:
90 lei pentru Coordonarea schemelor de distribuire a inscripţiei şi reclamei pe mijloacele de transport; (conform Anexei 1 din Hotarirea Guvernului nr. 896/2014)
90 lei pentru Eliberarea permisiunii la plasarea publicității exterioare pe mijloacele de transport. (daca e afisaj electoral - gratis).
Puteti solicita serviciul on-line la adresa : https://servicii.gov.md/ServicePrint.aspx?id=21af74a9-6fef-4996-b126-78810ce1663a

22 мая 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Fisc-ul trateaza drept dispozitiv publicitar in sensul art.288 pct.8 al Codului Fiscal , alte mijloace tehnice !
art.16 Legea cu privire la publicitate(5) Pentru amplasarea publicităţii exterioare se încasează o taxă în modul şi mărimea stabilite de Codul fiscal. Alte taxe şi tarife sînt interzise.

Se deduce dispozitivul publicat (alte mijloace... mai detaliat tehnice) si prin alin. (2) Amplasarea publicităţii exterioare se admite cu permisiunea organului respectiv al administraţiei publice locale, coordonată în prealabil, conform procedurii ghişeului unic, cu:
a) subdiviziunea teritorială a Poliţiei Rutiere a Ministerului Afacerilor Interne;

23 мая 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Fisc-ul poate sa trateze cum vrea... poate pune si volanul automobilului in categoria ”alte mijloace tehnice” )
Insa, definitia data de art. 288 pct. 8) Cod Fiscal trebuie citita de la inceput pina la urma, si inteleasa ca atare. Deci, este evident ca automobilul nu este un dispozitiv publicitar, cel... mai detaliat putin pentru faptul ca acestuia ii lipseste calificativul ”sistem de comunicare vizuala” expus in definitie.
”alte mijloace tehice” reprezinta o enumerare a dispozitivelor deja indicate in definitie: ”...tablourile electromecanice şi electronice suspendate, alte mijoace tehnice”.
Referitor la Legea publicitatii ----- nu este deloc intimplatoare reglementarea prin doua norme distincte a publicitatii exterioare si a publicitatii pe mijloacele de transport. De asta si exista art. 16, pe de o parte, si art. 18, pe de alta parte. Or, daca sensul legii era ca automobilul este dispozitiv publicitar, de ce s-a reglementat printr-o norma distincta publicitatea pe mijloacele de transport?
Referinta la permisiunea Politiei indicata la art. 16 - se refera la cazurile cind publicitatea stradala (pe dispozitiv) ar pune in dificultate cumva traficul rutier.
Dar, in sensul intrebarii adresate, este aplicabil art. 18 alin. (3) din Legea publicitatii. Prevederile acestuia confirma o data in plus ca publicitatea pe automobile (care este un mijloc de transport, nu alt mijloc tehnic) - nu se taxeaza cu Taxa fiscala conform Codului Fiscal.

25 мая 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Fisc-ul poate sa trateze cum vrea... poate pune si volanul automobilului in categoria ”alte mijloace tehnice” )
Insa, definitia data de art. 288 pct. 8) Cod Fiscal trebuie citita de la inceput pina la urma, si inteleasa ca atare. Deci, este evident ca automobilul nu este un dispozitiv publicitar, cel... mai detaliat putin pentru faptul ca acestuia ii lipseste calificativul ”sistem de comunicare vizuala” expus in definitie.
”alte mijloace tehice” reprezinta o enumerare a dispozitivelor deja indicate in definitie: ”...tablourile electromecanice şi electronice suspendate, alte mijoace tehnice”.
Referitor la Legea publicitatii ----- nu este deloc intimplatoare reglementarea prin doua norme distincte a publicitatii exterioare si a publicitatii pe mijloacele de transport. De asta si exista art. 16, pe de o parte, si art. 18, pe de alta parte. Or, daca sensul legii era ca automobilul este dispozitiv publicitar, de ce s-a reglementat printr-o norma distincta publicitatea pe mijloacele de transport?
Referinta la permisiunea Politiei indicata la art. 16 - se refera la cazurile cind publicitatea stradala (pe dispozitiv) ar pune in dificultate cumva traficul rutier.
Dar, in sensul intrebarii adresate, este aplicabil art. 18 alin. (3) din Legea publicitatii. Prevederile acestuia confirma o data in plus ca publicitatea pe automobile (care este un mijloc de transport, nu alt mijloc tehnic) - nu se taxeaza cu Taxa fiscala conform Codului Fiscal.

25 мая 2017