Plata pensiei la plecare în străinătate

28 марта 2017 44

Bună ziua! Sunt pensionar militar. Pe parcurs intenţionez de a pleca în străinătate pentru domiciliere permanentă. Cum aşi putea transfera pensia, deoarece instituţiile de resort din ţara gazdă m-au informat că chestia ţine exclusiv de organele abilitate din R.Moldova, pe cînd conform art. 60(2) al Legii nr. 1544 din 26.03.1993 "Privind asigurarea cu pensii a militarilor şi a persoanelor din corpul de comandă şi din trupele organelor afacerilor interne" - Pensiile stabilite persoanelor indicate la alin.(1) înainte de a pleca în străinătate pentru domiciliere permanentă li se plătesc anticipat pe 6 luni, începînd cu luna următoare celei în care beneficiarul a fost scos din evidenţă în localitatea de domiciliu, cu sistarea pensiei pe toată perioada aflării pensionarului peste hotare. Evident că noi, cei care ne-am dedicat Patriei, inclusiv şi prin şanţurile Dubăsarilor prin 1992, după cele 6 luni v-om fi sortiţi unei vieţi de boschetar. Oare nu există altă modalitate de a-mi asigura existenţa la reunire cu familia? Ar fi o discriminare totală, persoanele civile au acest drept, noi însă nu. Mulţumesc anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bună ziua!
Prevederi similare sunt pentru toate categoriile de cetățeni - art. 36 din Legea sistemului public de pensii. Totuși, sunt de părere că în cazul militarilor, ar pytea fi supusă testului constituționalității sintagma de la art. 60(2) din Legea 1544: "cu sistarea pensiei pe toată perioada aflării pensionarului peste... mai detaliat hotare". Or, astfel de prevedere apare doar în cazul pensiilor militarilor, și această prevedere creează ambiguități în condiţiile în care Republica Moldova are încheiate acorduri bilaterale internaționale cu privire la transferul pensiilor - ceea ce presupune ne-sistarea pensiei.
Sper să vă fie de folos următoarea informație:
http://www.cnas.md/print.php?l=ro&idc=524&id=4036
Se pare că puteți beneficia totuși de transferul pensiei, dacă emigrați într-un stat cu care CNAS are încheiat acord. Încercați totuși să aflați poziția CNAS. Ulterior, reveniți cu întrebări suplimentare dacă va fi cazul. Mult succes!

29 марта 2017