Plecarea de acasă la împlinirea vârstei de 18 ani

12 октября 2023 2

Bună ziua! Iubita mea împlinește 18 ani într-o săptămână. Ea nu se întelege deloc cu părinții ei - este un stres continuu, certuri permanente, nervi și timp pierdut. În această situație, ea dorește să plece de acasă și să se mute cu mine. Însă mama ei o amenință că o va aduce acasă cu poliția și susține că fata va deveni majoră după absolvirea liceului, nu la împlinirea vârstei de 18 ani. Prin urmare, până nu absolvește liceul, prietena mea trebuie să facă ce îi spun parinții. Este adevărat ce susțin părinții prietenei? Mai au ei vreun drept asupra fetei după ce aceasta împlinește 18 ani? Mă poate ajuta cineva cu un răspuns? Vă mulțumesc frumos!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua A,
Imi pare rau sa aud ca prietena ta trece prin experiente traumatice cu parintii. Nu stiu care este profilul parintilor, dar cu siguranta ei nu ii doresc vreun rau copilului lor, si nu cred ca sunt rai (decat daca nu sunt alcoolici si duc un mod de... mai detaliat viata amoral). Este firesc ca parintii sa fie ingrijorati de copilul sau si sa ii poarte de grija. Eu va recomand sa incercati sa vorbiti si ascultati parintii si impreuna sa gasiti un compromis. Cu siguranta pot fi gasite solutii si trebuie sa depuneti un efort ca sa gasiti o solutie.
Daca sa raspund franc la intrebarea dvs. persoana care implineste 18 ani este libera sa decida pentru dinsa orice, Unde traieste, ce face, despre toate aspectele vietii sale, intime sau publice. dar aceasta vine la pachet cu responsabilitatea actiunilor sale.

13 октября 2023