Plecarea peste hotare cu copii fara cetatenie romana

4 апреля 2017 45

Eu am cetatenie romana si vreau sa plec in Germania. As putea lua copiii cu mine, daca ei nu au cetatenie romana? Eu sunt divortata.Va multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Salut! Copiii pot pleca in Germania in baza pasaportului cetateanului Republicii Moldova (pasaportul strain).
Aveti insa in vedere ca in cazul in care scopul plecarii este stabilirea cu traiul in Germania - este necesar acordul autentificat notarial al tatalui.

5 апреля 2017