Poate executorul judecatoresc sa scoata la licitatie partea mea din casa parinteasca?

29 марта 2017 82

Din cauza ca nu am achitat creditul la timp catre banca, m-au actionat in judecata. Acum executorul judecatoresc vrea sa puna sechestru pe partea mea din casa parinteasca si sa o scoata la licitate. Cind am luat credit, nu am pus in gaj nimic. Atunci cind am luat creditul, dar si acum, locuiesc la chirie. Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Salut, Tatiana! În primul rând, trebuie să cunoști că prin faptul că nu ati constituit gaj ori ipotecă la momentul dobindirii creditului, asta nu împiedică creditorul să urmărească bunurile Dvs personale în vederea recuperării creditului.
Teoretic, executorul judecătoresc poate scoate la licitație și instrăina cota-parte a Dvs din bunul imobil. Codul... mai detaliat de Executare prevede că aceasta poate avea loc în condițiile art. 353 din Codul Civil. Sensul acestor norme juridice este că vânzarea cotei-parti poate avea loc doar în limitele acesteia, și doar după ce s-a respectat dreptul de preemțiune al celorlalți coproprietari. Acesta din urmă presupune că ceilalți coproprietari ai bunului au dreptul preferențial să cumpere cota-parte scoasă la licitație. De asemenea, executorul judecătoresc poate cere instanței de judecată împărțirea bunului, dacă asta e posibil, și ulterior să vândă partea separată. La modul practic, însă, este foarte dificil pentru executor să găsească un potențial cumpărător care ar dori să cumpere o cotă-parte ideală dintr-o casă părintească, așa că nu cred că aveți de ce să vă faceți griji în privința asta. Sechestrul de asemenea poate fi aplicat de executorul judecătoresc, iar asta va limita de fapt orice intenție ulterioară a Dvs sau altor coproprietari de a instrăina casa, pînă ce nu veți achita datoriile.
Succes!

29 марта 2017