Poate executorul judecătoresc să sustragă bani din cont fără să mă înștiințeze?

25 июня 2024 3

Bună ziua. Poate executorul judecătoresc să sustragă bani din cont fără să mă înștiințeze?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. De principiu poate.
De regulă banii nu sunt sustrași de executor ci sechestrați. (rămân la bancă dar nu puteți dispune de ei)

26 июня 2024
  • Юрисконсульт

Buna ziua Carolina, executorul e în drept să facă ceia ce ați menționat DVS, dar DVS suneți în drept să luptați cu acest lucru. Banii al bacă pot fi sechestrați și mai apoi râdicați de executor, executorul e în drept conform Codului de executare să râdice de pe contul bancar... mai detaliat până la 20% din suma alocată, dar cum se vede din mesajul DVS nu prea vă interesează, DVS ați pus o întrebare simplă, poate să vă sechestreze și să nu vă înștiințeze, se poate, dar mai departe ce o să faceți ?

26 июня 2024