Poate fi trasă la raspundere o persoană care este declarată bolnavă psihic?

26 июня 2017 79

O persoană bolnavă psihic (fără supravegherea cuiva) a aruncat de la etajul 4 cu instrumente de grădinărit (hîrleț, lopată, etc) și cîteva borcane de sticlă pe un automibil, aducînd pagube proprietarului mașinii de circa 10000 lei. Poliția a venit la fața locului a întocmit un proces verbal, după care persoana care a aruncat a fost transportată la un spital specializat pentru tratament pentru o perioadă de 21 zile. Poliția locală comunică că persoana dată nu poate fi trasă la răspundere deoarece este bolnavă mintal, iar proprietarul mașinii nicidecum nu v-a putea primi despăgubiri. Cum se poate de procedat în așa caz, pentru a putea primi careva despăgubiri în urma pagubelor aduse ? (menționez că persoana bolnavă are doar un frate, cu care locuiește).

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Iulia,

Pentru prejudiciul cauzat de o persoană lipsită de capacitate de exerciţiu răspunde tutorele sau instituţia obligată să o supravegheze dacă nu demonstrează că prejudiciul s-a produs nu din vina lor.

Persoana cu capacitate de exerciţiu care a cauzat un prejudiciu aflîndu-se în imposibilitatea de a conştientiza sau dirija acţiunile... mai detaliat sale nu răspunde pentru prejudiciu.

26 июня 2017