Poate mama să ia copiii și să plece de la tatăl acestora, dacă el este abuziv și ei nu sunt căsătoriți?

21 марта 2023 69

Bună ziua. Cumnata mea are 2 fetițe care poartă numele tatălui lor, chiar dacă părinții nu sunt căsătoriți. El se comportă urât cu mama și cu fiicele, le abuzează verbal și le înjură. În afară de asta, o denigrează pe mamă în fața fiicelor, afirmând că mama nu le iubește etc. Le este frică tuturor trei de el. Cumnata vrea sa ia fetele și să meargă la casa ei părintească, dar tatăl copiilor nu ii permite. Mai mult, când pleacă de acasă, o încuie în casă pentru a fi sigur că nu pleacă nicăieri, iar ea nu are curajul să plece, pentru că îi este frică și e amenințată de tatăl că îi va lua fetele. Ea a vorbit cu un jurist care i-a spus că doar instanța de judecată va decide cu cine vor rămâne fetele. Ea e disperată. Ce poate face? Multumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Cristina.
Sfătuiţii cumnatei să studieze
LEGEA Nr. 45 din 01-03-2007
cu privire la prevenirea şi combaterea violenţei în familie
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=122823&lang=ro
deja în dependeţă de situaţia reală urmează să acţioneze conform prevederilor acestei legi.

22 марта 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Doamna poate depune o plângere privind violența în familie (se aplică și relațiilor de concubinaj) și să înainteze o cerere se stabilire a domiciliului copiilor cu ea. Dacă situația este gravă și are probe, poate înainta chiar cerere de decădere din drepturi părintești.

22 марта 2023