Poate o companie de construcții sa cumpere de la primarie o bucată din gradina noastră?

29 мая 2024 3

Bună ziua. Deținem un teren cu suprafața de 16,5 ari, pe care l-am dobândit prin moștenire testamentară de la bunici înca din anii 90. În toată această perioadă, am achitat impozite pentru terenul menționat (calculate pentru suprafața menționată) și am solicitat de câteva ori să-l privatizăm, dar am fost refuzați. Recent, am fost invitați la primărie și informați că, potrivit nu știu care reguli, nu putem deține mai mult de 6 ari, iar restul de 10 ari vor fi transmiși unei companii de construcții. Cum să procedăm? Pe documente tot terenul pe care l-am primit de la bunici este al nostru și impozitele au fost achitate pentru 16,5 ari.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Tudor, de dorit să depuneți o cerere în adresa primăriei pentru a primi un răspuns catedoric, dacă n-o să fiți îndestulat, o să fiți nevoit să vă adresați în instanța de judecată, cu o cerere de chemare în judecată. În răspunsul primit de la primărie, ultimii trebuie să motiverze,... mai detaliat în baza cărui legi, DVS nu sunteți în drept la acest teren.

30 мая 2024
  • Адвокат

Buna ziua, dvs indicati informatii care se contrazic.
Fară a cerceta actele care le aveți dvs este complicat să vi se dea un rapsuns complet și corect. Adresati-va unui avocat pentru consultatie.

3 июня 2024