Poate sa ma ajute un avocat - nu pot plati onorarii mari?

20 апреля 2017 86

Am activat in calitate de contabil la o firma din mun.Chisinau care a prestat servicii de transport internationale (exeditie) care sunt impozetate la cota 0 tva. In anul 2012 din motive necunoscute firma a disparut la telefon nu raspundea deoarece la mine ramasase stampila si urma sa-mi achite o suma de bani pentru lucrul ineplinit asa si nu am mai avut posibilitatea sa dau de ei. In A/2014 la firma data a fost efectuat un control fiscal dupa care a urmat un act de control de stabilirea a calcularii tva in marime de 20 de procente de la incasarile bancare lunare fara prezentarea documentelor. Din anul 2014 pina in martie 2017 personal nu am stiut si nici nu am dispus de vreo informatie despre datele contolului si chiar mam adresat la IF fiscal pentru ridicarea acestui act la care am primit raspuns ca e o taina comerciala si numai contribuabilul este in drept. Tot in martie la locul de trai a fost efectuata o perchezitie de catre colaboratorii de politie unde au gasit stampila intreprinderii care si a fost ridicata alta informatie eu nu am avut.

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
  • Студент

Buna ziua. Conform legii RM duneavoastra aveti dreptul la protectie juridica garantat de stat adresativa aici
http://www.cnajgs.md/ro/

22 апреля 2017
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Maria.

Conform art. 15 din Legea cu privire la asistența juridică garantata de stat puteți beneficia de asistenta juridica primara ( consultației ) gratuita în cadrul oficiului teritorial al CNAJGS indiferent de nivelul venitului.

Dacă aveți nevoie de asistenţă juridică calificată vedeți dacă va întruniți condițiile de mai... mai detaliat jos (extras din lege) sau puteți benefica conform art. 22 de asistenţă juridică calificată partial gratuita în cadrul oficiului teritorial CNAJGS.

Extras din Legea cu privire la asistența juridică garantată de stat :
Articolul 19. Persoanele care au dreptul la asistenţă
juridică calificată
(1) Au dreptul la asistenţă juridică calificată persoanele specificate la art.6, care:
a) au nevoie de asistenţă juridică pe cauze penale, şi interesele justiţiei o cer, însă nu dispun de suficiente mijloace pentru a plăti acest serviciu;
b) au nevoie de asistenţă juridică de urgenţă în cazul reţinerii în cadrul unui proces penal sau al unei proceduri contravenţionale;
c) au dreptul la asistenţă juridică obligatorie în temeiul art. 69 alin. (1) pct. 2)–13) din Codul de procedură penală al Republicii Moldova;
d) au dreptul la asistenţă juridică obligatorie în temeiul art. 77 lit. a), b), c) din Codul de procedură civilă al Republicii Moldova;
e) au nevoie de asistenţă juridică în cauze contravenţionale, civile şi de contencios administrativ, însă nu dispun de suficiente mijloace pentru a plăti aceste servicii, cauzele fiind complexe din punct de vedere juridic sau procesual.
(11) Au dreptul la asistenţă juridică calificată copiii victime ale infracţiunilor şi victimele violenţei în familie.
(2) Poate fi solicitată asistenţă juridică calificată la orice etapă a procesului penal, iar în cauze civile, şi pînă la iniţierea procesului.
(3) Persoana care beneficiază de asistenţă juridică calificată este obligată:
a) să colaboreze cu subiectul autorizat să îi acorde o astfel de asistenţă;
b) să furnizeze informaţii veridice în cauza pentru care solicită asistenţă;
c) să prezinte neîntîrziat subiectului autorizat să îi acorde asistenţă juridică calificată sau organului care efectuează acţiuni procedurale orice informaţie despre modificarea circumstanţelor care au determinat acordarea asistenţei juridice calificate.

Articolul 20. Acordarea asistenţei juridice calificate
indiferent de nivelul veniturilor
Se acordă asistenţă juridică calificată indiferent de nivelul veniturilor:
a) persoanelor specificate la art. 19 alin. (1) lit. b)–d) şi la alin. (11);
[Art.20 lit. a) modificată prin LP196 din 12.07.13, MO167-172/02.08.13 art.556]
b) persoanelor suspectate de săvîrşirea unei contravenţii pentru care se prevede sancţiunea arestului contravenţional;
c) persoanelor în a căror privinţă există riscul aplicării sancţiunii de expulzare în cadrul procedurilor contravenţionale;
d) persoanelor în a căror privinţă se solicită înlocuirea sancţiunii amenzii sau a muncii neremunerate în folosul comunităţii cu închisoare sau cu arest contravenţional;
e) persoanelor care au beneficiat de ajutor social, stabilit în conformitate cu legislaţia în vigoare, pe parcursul a 6 luni calendaristice anterioare lunii în care a fost depusă solicitarea.

Articolul 21. Acordarea asistenţei juridice calificate
în dependenţă de nivelul veniturilor
(1) În cazurile prevăzute la art.19 alin.(1) lit.a) şi e), se acordă asistenţă juridică calificată persoanelor al căror venit este mai mic de nivelul venitului stabilit de Guvern pentru beneficiere de asistenţă juridică în conformitate cu prezenta lege.
(2) La calcularea venitului solicitantului de asistenţă juridică garantată de stat, se iau în considerare veniturile şi cîştigurile lunare medii din 6 luni calendaristice anterioare lunii în care a fost depusă solicitarea.
(3) Metodologia de calcul al venitului şi nivelul venitului care permite acordarea asistenţei juridice calificate, precum şi forma declaraţiei cu privire la venit, se aprobă de Guvern.
(4) Nivelul venitului care permite acordarea asistenţei juridice calificate se determină periodic, ţinîndu-se cont, în special, de indexarea veniturilor băneşti.
(5) În vederea beneficierii de asistenţă juridică calificată, persoana din categoria specificată la alin.(1) prezintă declaraţie cu privire la venit de o formă stabilită de Guvern.

22 апреля 2017
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Maria.

Conform art. 15 din Legea cu privire la asistența juridică garantata de stat puteți beneficia de asistenta juridica primara ( consultației ) gratuita în cadrul oficiului teritorial al CNAJGS indiferent de nivelul venitului.

Dacă aveți nevoie de asistenţă juridică calificată vedeți dacă va întruniți condițiile de mai... mai detaliat jos (extras din lege) sau puteți benefica conform art. 22 de asistenţă juridică calificată partial gratuita în cadrul oficiului teritorial CNAJGS.

Extras din Legea cu privire la asistența juridică garantată de stat :
Articolul 19. Persoanele care au dreptul la asistenţă
juridică calificată
(1) Au dreptul la asistenţă juridică calificată persoanele specificate la art.6, care:
a) au nevoie de asistenţă juridică pe cauze penale, şi interesele justiţiei o cer, însă nu dispun de suficiente mijloace pentru a plăti acest serviciu;
b) au nevoie de asistenţă juridică de urgenţă în cazul reţinerii în cadrul unui proces penal sau al unei proceduri contravenţionale;
c) au dreptul la asistenţă juridică obligatorie în temeiul art. 69 alin. (1) pct. 2)–13) din Codul de procedură penală al Republicii Moldova;
d) au dreptul la asistenţă juridică obligatorie în temeiul art. 77 lit. a), b), c) din Codul de procedură civilă al Republicii Moldova;
e) au nevoie de asistenţă juridică în cauze contravenţionale, civile şi de contencios administrativ, însă nu dispun de suficiente mijloace pentru a plăti aceste servicii, cauzele fiind complexe din punct de vedere juridic sau procesual.
(11) Au dreptul la asistenţă juridică calificată copiii victime ale infracţiunilor şi victimele violenţei în familie.
(2) Poate fi solicitată asistenţă juridică calificată la orice etapă a procesului penal, iar în cauze civile, şi pînă la iniţierea procesului.
(3) Persoana care beneficiază de asistenţă juridică calificată este obligată:
a) să colaboreze cu subiectul autorizat să îi acorde o astfel de asistenţă;
b) să furnizeze informaţii veridice în cauza pentru care solicită asistenţă;
c) să prezinte neîntîrziat subiectului autorizat să îi acorde asistenţă juridică calificată sau organului care efectuează acţiuni procedurale orice informaţie despre modificarea circumstanţelor care au determinat acordarea asistenţei juridice calificate.

Articolul 20. Acordarea asistenţei juridice calificate
indiferent de nivelul veniturilor
Se acordă asistenţă juridică calificată indiferent de nivelul veniturilor:
a) persoanelor specificate la art. 19 alin. (1) lit. b)–d) şi la alin. (11);
[Art.20 lit. a) modificată prin LP196 din 12.07.13, MO167-172/02.08.13 art.556]
b) persoanelor suspectate de săvîrşirea unei contravenţii pentru care se prevede sancţiunea arestului contravenţional;
c) persoanelor în a căror privinţă există riscul aplicării sancţiunii de expulzare în cadrul procedurilor contravenţionale;
d) persoanelor în a căror privinţă se solicită înlocuirea sancţiunii amenzii sau a muncii neremunerate în folosul comunităţii cu închisoare sau cu arest contravenţional;
e) persoanelor care au beneficiat de ajutor social, stabilit în conformitate cu legislaţia în vigoare, pe parcursul a 6 luni calendaristice anterioare lunii în care a fost depusă solicitarea.

Articolul 21. Acordarea asistenţei juridice calificate
în dependenţă de nivelul veniturilor
(1) În cazurile prevăzute la art.19 alin.(1) lit.a) şi e), se acordă asistenţă juridică calificată persoanelor al căror venit este mai mic de nivelul venitului stabilit de Guvern pentru beneficiere de asistenţă juridică în conformitate cu prezenta lege.
(2) La calcularea venitului solicitantului de asistenţă juridică garantată de stat, se iau în considerare veniturile şi cîştigurile lunare medii din 6 luni calendaristice anterioare lunii în care a fost depusă solicitarea.
(3) Metodologia de calcul al venitului şi nivelul venitului care permite acordarea asistenţei juridice calificate, precum şi forma declaraţiei cu privire la venit, se aprobă de Guvern.
(4) Nivelul venitului care permite acordarea asistenţei juridice calificate se determină periodic, ţinîndu-se cont, în special, de indexarea veniturilor băneşti.
(5) În vederea beneficierii de asistenţă juridică calificată, persoana din categoria specificată la alin.(1) prezintă declaraţie cu privire la venit de o formă stabilită de Guvern.

22 апреля 2017