Poate să-mi fie înstrăinat și înlăturat drumul de acces la terenul moștenit de la bunici?!

19 июля 2023 3

Bună ziua. Primarul localității mi-a restricționat calea de acces la terenul, pe care îl dețin legal și pe care a fost casa bunicilor mei. Acum au fost săpate niște canale de scurgere și am acces la terenul meu printr-o râpă, pe unde nu pot merge nici pe jos. Cu toate acestea, drumul figurează la cadastru în calitate de cale de acces. Ce să fac?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

trebuie de studiat detaliat amplasarea terenului, dacă e unica cale de acces s-ar putea institui un drept de servitute.

21 июля 2023