Poate televiziunea sa publice imagini si filmări cu decesul unui membru al familiei?

2 июня 2018 25

Acum câteva zile a murit unchiul meu, s-a înecat la mare încercând sa îl salveze pe fiul lui si pe nepotul lui. Toate canalele de televiziune au postat imagini si filmări de la locul incidentului. Fețele lor nu se vad însă sunt filmări șocante. Verișorii mei si toata familia le-au vazut si cu totii suntem marcați din cauza filmărilor văzute. Putem da in judecată televiziunea respectiva pentru publicarea filmărilor fara ca aceasta să ceară acordul? Acele filmări sunt pe tot Internetul si eu, dar și toata familia suntem foarte deranjați.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Vedeti Legea privind libertatea de exprimare. Ea stabileste unele protectii ale dreptului la viata privata, insa un eveniment pe care il descrieti are un oarecare interes public. Deoarece fetele sunt blurate, este mai probabil ca un judecator nu va constata o violare a dreptului la viata privata.
In general,... mai detaliat instantele se uita suspect la cererile de a primi daune morale pentru simple suferinte morale, mai ales cand victima e decedata, iar pretentia o inainteaza rudele, care nu au fost victime directe. Trebuie sa demonstrate o invaziune deosebita in viata privata, ca sa depasiti interesul public de cunoastere a stirilor zilei.
Deci, e discutabil.

13 июня 2018