Polita de asigurare gratuita

24 июля 2023 3

Buna ziua. Sunt mama a 4 copii de varsta prescolara si recent m-am angajat. Intrebarea este urmatoarea: pot beneficia de polita de asigurare gratuita? Si daca da, se mai scade din salariu pentrru polita?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Dacă sunteţi angajată, nu mai puteţi beneficia de asigurare medicală asigurată de guvern.
Respectiv după angajare vi se va reţine prima de asigurare medicală.

LEGE Nr. 1585 din 27-02-1998 cu privire la asigurarea obligatorie de asistenţă medicală
Articolul 4. Subiecții asigurării
(4) Guvernul are calitatea de asigurat pentru următoarele categorii de persoane neangajate... mai detaliat cu domiciliul în Republica Moldova şi aflate la evidenţa instituţiilor abilitate ale Republicii Moldova, specificate la alin.(9), cu excepţia persoanelor obligate prin lege să se asigure în mod individual:
m) părintele, inclusiv adoptiv, care exercită în mod efectiv creșterea și educarea a patru și mai mulți copii, pentru perioada în care cel puțin un copil are vârsta de până la 18 ani;

25 июля 2023