Politia are dreptul de a-mi ridica numerele sau trebuia să-mi trimită scrisoare acasă?

30 июня 2017 388

Azi am pus mașina in parcare. Cind vin s-o iau - fără numere și nr de tel pus pe mașina. Eu și si raspunde un domn și-mi zice ca mașina dumneavoastră a fost implicată într-un accident și am părăsit lokul care așa ceva nu mi sa întâmplat.dar cu 2 săptămîni pe mine cineva m-a atins și stătea vopseaua pe capota de la asta și o pornit. Spuneti-mi va rog au ei dreptul de a-mi ridica numerele sau trebuia să-mi trimită scrisoare acasă? Ei pot sa scoată nr de înmatriculare la toate mașinile zgâriate sa zică ca anume tu l-ai pălit oare e posibil asa ceva?

Комментарии юристов 9

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună seara Nina,

Agentul constatator are dreptul să vă ridice numerele în cazul în care ați încălcat regulamentul Circulației rutiere, trebuie să specificați dacă domnul care l-ați sunat este agentul constatator care v-a ridicat numarul de înmatriculare pentru a stabili din cauza căror circumstanțe sau poate este alt domn al cărui... mai detaliat este număr.

Oricum în acest caz trebuie să ai procesul verbal pe parbrizul mașinii cu locul indicat de unde puteți să mergeți să îl ridicați, în acest caz sunați la nr de tel care îl aveți deși nu cred să fie al agentului constattor deoarece acesta nu era să vil lase sub formă de fițuică, așa că mai bine adresațivă la o secție de poliție cu privire la acest caz ca ulterior să fiți anunțati unde sunt numerele sau dacă au fost ridicate de poliție sau mai sunt cazuri de infractori care ridică numerele de înmatriculare.

Iar pentru faptul comunicat că ați fost implicat într-un accident rutier, oricum poliția trebuie să stabilească toate circumstanțele cauzei pentru a dovedi acest fapt și de a aduce probe, care în realitate nu există dupa spusele dvs.

Dacă nu vă este ceva clar sau aveți alte careva întrebări puteți să le adresați mai jos. Succes

30 июня 2017

A lăsat nr de tel agentul de poliție kiar sub forma de fițuica l-am sunat și o zis sa m-a apropii la sediul lor ...după ce le-am lămurit ca nu eu îs vinovata mi-au pus numerele și mi-a zis ca o să-mi trimită scrisoare acasă sa facă expertiza la mașina... mai detaliat adică ca eu sint vinovata cum sa procedez mai departe ???

30 июня 2017

Dar eu n-am încălcat Nimik regulamentar mașina stătea in parcare și el mi-a scos nr si mi-a lăsat fițuica cu nr de tel .o procedat corect agentul sau nu ??

30 июня 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Atunci dacă aceștia solicită expertiză, expertiza va veni cu un răspuns dacă ați fost implicată în accident sau nu, până la urmă trebuie să fie și celâlalt automobil despre care ei vorbesc, și aici apare întrebarea care va fi el, totodată, este total ilegal ca agentul fără a avea... mai detaliat o dovadă să vă incrimineze dvs această faptă neelucidând toate circumstanțele. Dumneavoastră oricum pledați pentru nevinovăție și solicitați ca aceștia să întreprindă toate măsurile pentru stabilirea circumstanțelor, chiar și așa dumneavoastră în instanță dacă se va stabili adevărul veți putea solicita un prejudiciu material și moral pentru a fi despagubită din urma acțiunilor ilegale ale organului de poliție prin întocmirea procesului verbal.

Pănă la urmă dvs veți avea dreptul să contestați procesul verbal întocmit de către aceștia, precum că nu sunteși de acord în judecată.

Faza precum că v-a lăsat nr. de telefon notat pe o fițuică este total ilegal, astfel, vă puteți adresa cu o plângere la INP, sau să notați acest fapt în contestație prin care a să vă adresați în judecată.

30 июня 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Nina, totodată, Regulamentul Circulației Rutiere nu prevede la art. 121 ridicarea plăcuțelor de înmatriculare pe motivul invocat de către agentul constator, ceea ce consider ca acestia v-au ridicat numerele de inmatriculare ilegal, astfel, nu ezitați să contestați acțiunile MAI în instanța de judecată, dacă aveți nevoie de careva ajutor vă... mai detaliat puteți adresa la numărul 068621067, și vă voi ajuta cu întocmirea contestației gratuit.
Aici puteți vedea art. 121 al Regulamentului Circulației Rutiere ( http://lex.justice.md/md/331491/ ).

30 июня 2017

Mersi mult de informație eu revin cu informatie

1 июля 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salutare Nina !
Suplimentar o plingere la INP pentru aplicarea sanctiunii disciplinare pentru fitsuici , ridicarea ilegala a numerelor , fara citarea dstra corespunzatoare!
Ulterior dupa aplicarea unej sanctiuni va puteti adresa in instanta cu o actiune civila privind incasarea prejudiciului moral!
As putea sa va ajut gratuit cu intocmirea acestora !
Succese

1 июля 2017

Eu kiar luni la prima ora m-a duc sa scriu plângere pe domnul care o sustras nr de înmatriculare .dar unde sa m-a duk la judecătorie ca sa scriu plingerea?

1 июля 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Nina, in judecata puteti doar sa contestati procesul verbal care il va intocmi agentul constatator, pentru aceasta trebuie sa aveti procesul verbal la indemina pentru al putea contesta si deja daca doriti incasarea prejudiciului moral printr-o alta adresare in judecata cauzate de actiunile ilegale ale agentului constatator.

3 июля 2017