Pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului pina la virsta de 3 ani, daca sunt angajata pe perioada determinata?

23 марта 2017 63

Sunt angajata in baza unui contract de munca pe perioada determinata, pina in 2018. Sunt insarcinata si as dori sa aflu daca voi primi indemnizatie pentru cresterea copilului pina la implinirea virstei de 3 ani sau doar pina la expirarea contractului?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Da, o să primiți îndemnizație pentru creșterea copilului pînă la vârsta de 3 ani.
Acest drept vă este garantat de art. 18 din legea nr. 289.
Mai mult ca atât, la stabilirea îndemnizației se ia în calcul perioada în care a-ți activat.
Totodată, îndemnizația pentru creșterea copilului este achitată din contul statului.

24 марта 2017